Pekná tvár vďaka dobrej opatere

Vietor, slnko, horúčava a zima, prach a špina, s tým všetkým si vaša pokožka musí poradiť, pričom by zakaždým mala vyzerať žiarivo, sviežo a zdravo. Nastrahujúce úskalia, pribúdajúce roky prekoná, len ak sa nezanedbá jej pestovanie.

Čo je na začiatok najdôležitejšie

Základom každej krášliacej starostlivosti je dôkladné vyčistenie pokožky. Na trhu dostať rôzne čistiace produkty, či už čistiace mlieko, rôzne tipy gélov, čistiacich krémov, peny, alebo dočisťovacie vody a toniká. Nevynímajúc špeciálnymi odličovadlami na očné partie. Mlieko sa používa na začiatku odličovania, kde si môžeme urobiť raz za deň jemnú masáž končekmi prstov a potom ho jemne stiahneme papierovým obrúskom. Mlieko je dobré aj preto, že obsahuje tuky a v nich sa lepšie rozpúšťajú líčidlá ( ulahodí nielen normálnej, až zmiešanej pokožke, ale hlavne suchej ). Odličovacie gély, krémy, alebo peny sú používané pomocou vody, kde jemnými krúživými pohybmi rukami sa dokážeme rýchlo odlíčiť.(obľúbené u normálnej, až mastnej pokožke) Každé oličovanie je dobré dočistiť pleťovou vodou, alebo tonikom. Pri suchej pokožke bez alkoholu, pri mastnej s astringentným(sťahujúcim) účinkom. Očným partiám treba venovať obzvlášť jedinečnú starostlivosť, lebo je to devíza do budúcnosti. Táto pokožka je desaťkrát jemnejšia, ako pokožka inde na tvári. Pri odličovaní ju zbytočne netrieme, ale odličovací tampón s odličovacím prostriedkom jemne priložíme na oko nech sa líčidlá rozpustia a jemne tampón stiahneme.

Nevyčistená pleť je živnou pôdou pre baktérie, ktoré opakovane vyvolávajú zápaly.

Peeling

Je to šetrné hĺbkové čistenie, ktoré by sme si mali z času na čas dožičiť. Peelingový krém sa skladá z mikroskopicky drobných čiastočiek a nanáša sa na čistú pleť krúživými pohybmi končekmi prstov, alebo peelingovou kefkou. Naša pokožka sa obnovuje každých 28 dní, keď nám vznikajú nové bunky a staré - odumreté ostávajú a povrchu pleti. Samé niesu schopné, aby sa uvolnili, preto im musíme pomáhať. Ak túto činnosť zanedbáme, ostatná starostlivosť nepreniká hlbšie do pokožky a teda krémy, masky, či séra ktoré používame niesu schopné pokožku dostatočne vyživiť. Okrem toho pri masáži s peelingom sa zvyšuje mikrocyrkulácia- prekrvenosť pokožky a tým aj bunečné delenie. Pokožka je svieža, prekrvená, jasnejšia a hladšia. Pri suchej pleti s peelingom opatrne ( raz za dva týžne-krémovejšia konzistencia ), pri mastnej raz za týždeň. Pri aknóznej pleti prenechajme túto činnosť kozmetčke, aby sme si nerozniesle zápal po iných častiach tváre.

Vybavenie domácej-ošetrujúcej kozmetiky

Odličovacia starostlivosť
- pleťové mlieko, gél, krém, alebo pena
- pleťová voda
- odličovač očí

Ostatná starostlivosť
- peeling
- maska (podľa typu, alebo stavu pleti)-hydratačná, čistiaca, výživná, sťahujúca, vypínacia...
- denný krém (podľa typu pleti) fluid,gel -pre mastnú pokožku, krém pre normálnu a výživný krém pre suchú pleť. Krémy sa vyberajú nielen od závislosti pre daný typ pleti, ale aj podľa veku, či jej stavu
- nočný krém, podľa potreby (vek, stav pokožky)
- očný krém (podľa stavu pokožky a veku)
- prípadne sérum, ampulky, atď na občasné použitia na zvýšenie účinkov krémov a na obnovu pleti

Konzistencia tieňov

Ošetrenie pokožky krémom je pre našu pokožku veľmi dôležité.. Pokožka je žiaľ posledný orgán, kam voda, ktorú spotrebujeme dostáva. Preto je odkázaná na našu starostlivosť a nakoľko ide sinusoida hydratácie postupom veku prudko dole, nič iné nám neostáva. Dehydratácia je jedným z prvých dôvodov, prečo vznikajú vrásky. Nieje pravda, že pokožka, ktorá je mastná, nepotrebuje krém, lebo typ pokožky môže byť mastný, ale stav pokožky môže byť dehydrovaný. Treba len nájsť vhodný prípravok na jej hydratovanie nie mastného charakteru. Teda, či už večer, keď sa ukladáme na spánok (bunky sa obnovujú medzi piatou hodinou podvečer a piatou nad ránom) treba pleť ošetriť krémom (nočným), alebo ráno denným (podľa typu pokožky).
Z času na čas (dva krát ročne) by sme mali pokožke dožičiť obnovújúce – vyživujúce sérum, či už z rady krémov, ktoré používame, alebo také, ktoré sa nebude chemicky biť s prípravkami, ktoré používame. Sú to väčšinou čisté koncentráty (kokteil vitamínov), alebo zložiek, ktoré nám obnovia pleť po zime, alebo suchom a horúcom lete. Nakoľko sú to koncentráty, nemali by sa používať dlhodobo, ale sú stavané na týždennú, príp. o niečo dlhšiu kúru. Mali by pokožku celkovo obnoviť a ak zložku koncentrátu obsahuje aj naša denná starostlivosť, „nakopne“ to jej účinnosť.
Okolo 30-teho roku života je vhodné začať používať očnú starostlivosť. Môžeme začať hydratačným očným krémom, ktorý nám dodá stratenú vlhkosť –vodu. Potom postupujúcim vekom by mal krém obsahovať aj spevňujúce zloženie. Ak si niekto myslí, že mu stačí na očné partie denný, alebo nočný krém na tvár, tak sa mýli, lebo jeho tuhé zloženie nieje pre jemné partie oka prispôsobené a ani do týchto partií neprenikne. Pokožka okolo očí je oveľa jemnejšiu štruktúru a preto sa na ňu vyrábajú produkty na mieru

späť do poradenstva