Retušovacia mánia - make up

Dnes žiadna žena nechce, aby vyzerala v make -upe ako maska. Túži po make- upe, ktorý by ako jemný závoj a zakryl nielen drobné nerovnosti pleti, ale aj jemné vrásky, pigmentové škvrny, vyrážky, či kruhy pod očami....kde toto všetko strieda ešte únava, nervozita a stres. Aby pleť vyzerala zdravo a sviežo, treba pleť nielen kryť, ale jej aj venovať náležitú starostlivosť. Na takejto zdravej pleti bude make- up vždy vyzerať oveĺa lepšie a zdravšie. Make – up má nielen kryciu funkciu, ale i ochrannú... väčšinou obsahuje UV- filter, chráni nás pred volnými radikálmi, obsahuje ochranné, výživné látky a spevňujúce látky a zabraňuje odparovaniu vody z pleti. Make-up je základom každého líčenia, hoci v dnešnej uponáhľanej dobe závisí od našich individuálnych požiadaviek. Preto výrobcovia ponúkajú viacero možností...

Správny výber podkladu

Na vedomie treba zobrať:
1. aký máme typ pleti
2. farebný podtón pokožky
3. akú chceme intenzitu krytia
4. aký očakávame výsledný efekt

Typy make-upov

Tónovací make-up: dodá pleti športovú sviežosť, kryje len nepatrne, konzisencia pozostáva z krému (dennej starostlivosti) a štipky make-upu. Výsledný efekt nieje dostatočne krycí, ale zatónuje pleť.
Podklad pod make-up: (foundation)- používa sa ako základ pod krycí podklad. Dobre maskuje fľaky na pokožke.
Tekutý make-up: je podkladový krycí krém, alebo tekutý make-up na normálnu pokožku. (hydratačný, ľahký, aj sýtejší,v rôznych stupňoch transparentnosti)(v tube, fľaške či v spreji...).
Penový make-up: jemný našľahaný krémový podklad, vyrovnáva tón pleti, je ľahký a vhodný aj pre staršiu pleť, lebo neprehlbuje vrásky.
Krycí krém: má silný krycí efekt, dobre maskuje jazvy (v rôznych baleniach).
Krémový púder: pre rýchlu úpravu, má dobrý krycí efekt, netreba ho prepudrovať.

Korektor

Tak, ako make- up nám pomáha k dokonalému vzhľadu pleti, rovnako dôležitý je pri líčení aj korektor. Pomáha nám lokálne zakryť drobné nedostatky, nerovnosti, červené žilky, vyrážky či kruhy pod očami. Jeho konzistencia je tuhšia, preto je výsledný efekt lepší. Ak nám má slúžiť na partie okolo očí, nevyhnutne musí byť napísané na produkte, že je na to vhodný, lebo sú rôzne korektory, ktoré majú aj vysušujúci efekt, napr. na vyrážky. Je dostupný v tekutej, či v tuhej forme, záleží, ktorá nám viac vyhovuje.

Výber vhodného odtieňa

Každá pleť má iný farebný podtón žltý, rúžový, alabastrový, hnedý, alebo až šedý. No v našich klimatických podmienkach najčastejšie žltý, ružový a alabastrový. Pri kúpe je dôležité, aby sme si vyberali make-up pri dennom svetle. Veľakrát si dámy skúšajú make-up na chrbát ruky, či zápästie, čo je chyba, lebo na týchto partiách je odtieň pokožky iný, ako na tvári. Najlepšie je skúšať make-up na odlíčenú pleť v partiách lícnej kosti. Keď už aj natrafíme na ten správny odtieň, nesedí nám po celý rok, lebo inú farbu pokožky máme v zime a inú v lete. Dobrá finta je, ak si kúpime svetlý a tmavší a ak sme šikovné, namiešame si behom roka „farbu na mieru.“(tu ale treba dodržať to, aký máme podtón pokožky.) Treba brať na zreteľ, že nám nemá sedieť iba farebne, ale aj svojou konzistenciou. Je to veľmi dôležité, pretože ak nám “nesadne“, môže nám viac uškodiť, ako pomôcť.
Mladá, pevná pleť: - tu nám stačí, ak samozrejme nemá ešte problémy len tónovací krém, ktorý pleť rozjasní.
Mladá problematická pleť: - tu je vhodný tekutý make –up s krycím efektom, kde nieje hutná konzistencia, aby mala pleť priestor na dýchanie. Problémy na pleti je po nanesení dobre zakryť korektorom.
Normálna pokožka: - tu sú vhodné rôzne typy make-upov, tekutý- fluidný, krémový, penový, sprejový, či pre rýchlu úpravu „tri v jednom“.
Normálna až zmiešaná: - tekutý- fluidný, hydratačný, ale nemastný, záleží aj na potrebe krytia. Ak potrebujeme viac kryť, tak tuhý. Lokálne používame korektor.
Mastná pleť: - nemastné, krémovo - púdrové zloženie, alebo ak netreba veľmi kryť, tak aj tekutý,hydratačný, no nie mastný.
Normálna až suchá pleť: - výživný, v krémovej konzistencii, tuhý (mastný), alebo jemný tekutý – hydratačný.
Staršia pleť: - s účinnými látkami zamedzujúcimi starnutiu, sú to napr.vitamín A, Q10, alebo aminokyseliny a iné. Mal by obsahovať čiastočky odrážajúce svetlo (fotochromatické pigmenty), ktoré zjemňujú hĺbku vrások. Vhodné sú najmä penové make-upy, alebo krémové.
Špeciálny efekt: Na trhu sú dostupné aj rozjasňovače, či rozjasňovacie make- upy, ktoré sa nanášajú len na niektoré časti tváre (napr.nad lícnu kosť, až pod oko ku spánkom, do bokov tváre a na dekolt. Takéto efekty sa nenanášajú na t -zónu tváre, aby nepôsobila mastným dojmom.
Veľmi citlivé -intolerantné pokožky: - aj pre tento typ pokožky už existujú make- upy, neobsahujú stabilizátory, ani vonné látky. Sú určené pre veľmi citlivé, alergické, ba priam až ekzémové pokožky.

Nanášanie make-upu

Pomocou – žinky, prstov a štetca. Veľmi dôležité je nanášanie make-upu, jeho rovnomerné rozotrenie po celej tvári, krku a dekolte „ do stratena“. Narozdiel od bežného krému sa make-up nanáša v malých dávkach, postupne po celej tvári z hora na dol, v smere rastu chĺpkov. Je dobré si make-up najprv naniesť na chrbát ruky a postupne pridávať na pleť podľa potreby. Ak používame na líčenie hubku, mala by byť navlhčená, aby sa nám make-up dobre rozotieral a aby ho hubka zbytočne veľa nevypila. Ak používame prsty, je to väčšinou preto, lebo chceme make-up na niektorých miestach vklepávať. Tu treba dávať pozor, aby sme ho nenaniesli príliž veľa.

Tvarovanie tváre

Make -upom môžeme nielen kryť nedostatky pleti, chrániť ju, uceľovať farbu a jej štruktúru, ale môžeme ju aj korigovať. Nie každý má dokonalú tvár, každý máme tie krajšie, možno aj tie menej krajšie črty tváre. Nakoľko si môžeme pomôcť make-upom, tak sa nám podarí tieto defekty opticky zjemniť. napr: široký nos, dlhý nos, krivý nos, širokú tvár, či chýbajúe lícne kosti. Nakoľko je to hra s tieňmi, treba sa poradiť s vizážistom, ktorý vám poradí a naučí vás tieto triky na sebe aplikovať.

Líčenie na umelom alebo dennom svetle

Najlepšie je pri líčení denné svetlo, no nie vždy to máme umožnené. Ak nemáme ráno tú možnosť, tak si treba dožičiť kvalitné make-upy so špeciálnymi pigmentami, ktoré nemenia svoj farebný charakter na dennom svetle. Nakoľko umelé svetlo „hlce“ intenzitu líčenia, treba brať na dôraz to, že i v tomto prípade je menej viac, aby sme neskôr na dennom svetle nevyzerali ako „veľkonočné vajíčko“. Naopak, ak sa chystáme večer do spoločnosti a líčime sa cez deň, môže sa nám v konečnom dôsledku večer zdať, že naša pleť je bledá a nevýrazná. Tu platí, že sa nebojme „trošku prifarbiť“ na intenzite, lebo umelé svetlo nám určite uberie min. 30% intenzity líčenia.

späť do poradenstva